19th Ave New York, NY 95822, USA

EW to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia poważnych zaburzeń psychicznych

EW to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia poważnych zaburzeń psychicznych

Ryzyko samobójstwa zmniejsza się na dłuższą metę, a nastrój poprawia się.

 • Porozmawiaj z lekarzem, jeśli efekty uboczne są denerwujące, abyś mógł zbadać inne opcje. Nie przerywaj przyjmowania leku przeciwdepresyjnego bez omówienia tego z lekarzem.
 • Unikaj alkoholu i narkotyków, ponieważ może to ostatecznie pogorszyć objawy.
 • Kiedy ludzie myślą o depresji, mogą nie zdawać sobie sprawy, że istnieją różne rodzaje depresji. Każdy typ występuje w określonych okolicznościach, a niektóre wymagają rozwoju określonych czynników lub wydarzeń. Ogólnie rzecz biorąc, depresja występuje częściej u kobiet, które są bardziej narażone na wystąpienie objawów depresji w ciągu swojego życia.

  Kluczowe dania na wynos:

  • Ogólnie rzecz biorąc, depresja występuje częściej u kobiet, które są bardziej narażone na wystąpienie objawów depresji w ciągu swojego życia.
  • Aby zdiagnozować depresję, objawy muszą utrzymywać się przez dwa tygodnie lub dłużej.
  • Duża depresja jest najczęstszym typem depresji, dotykającym około 6% populacji.
  • Depresja okołoporodowa i PMDD (przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne) to dwa rodzaje depresji charakterystyczne dla kobiet.

  Co to jest depresja?

  Depresja jest definiowana w środowisku medycznym jako „powszechne, ale poważne zaburzenie nastroju, które powoduje poważne objawy, wpływając na to, jak się czujesz, myślisz i radzisz sobie z codziennymi czynnościami”. Chociaż czasem przygnębienie jest naturalne dla każdego, depresja nie ustępuje. Aby zdiagnozować depresję, objawy muszą utrzymywać się przez dwa tygodnie lub dłużej.

  Przegląd powszechnych zaburzeń depresyjnych

  Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders wymienia kilka rodzajów depresji, z których sześć jest bardziej rozpowszechnionych we wszystkich grupach demograficznych w Stanach Zjednoczonych.

  Duża depresja

  Duża depresja to „typ”, o którym większość ludzi myśli, mówiąc o depresji. Duża depresja charakteryzuje się obniżonym nastrojem, który przyćmiewa wszystkie aspekty życia. Doświadczą różnych objawów, w tym zmiany apetytu, utraty energii, trudności ze snem i poczucia bezwartościowości. Inne typowe objawy to utrata zainteresowania hobby i zajęciami oraz unikanie czasu spędzanego z rodziną lub grupami społecznymi. Duża depresja jest najczęstszym typem depresji, dotykającym około 6% populacji.

  Uporczywe zaburzenie depresyjne

  Uporczywe zaburzenie depresyjne charakteryzuje się nastrojami depresyjnymi, które są mniej nasilone niż duża depresja. Jednak na ogół są trwalsze. Ktoś z uporczywym zaburzeniem depresyjnym, wcześniej nazywanym przewlekłą depresją lub zaburzeniem dystymicznym, doświadcza wielu takich samych objawów jak duża depresja, ale ich systemy są mniej destrukcyjne. Statystyki Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego sugerują, że uporczywe zaburzenie depresyjne dotyka około 1,5% dorosłych Amerykanów.

  Sezonowe zaburzenia afektywne

  Sezonowe zaburzenie afektywne lub depresja sezonowa to stan depresyjny, który pojawia się wraz ze zmianami sezonowymi, gdy dni stają się krótsze, a jesień przechodzi w zimę. Kilka czynników może przyczynić się do sezonowej depresji, w tym zmiana naturalnego rytmu organizmu i zmniejszona ekspozycja na światło. Sezonowe zaburzenie afektywne występuje u nawet 3% ogólnej populacji. Częściej występuje również u osób z dużą depresją (10-20%) i chorobą afektywną dwubiegunową (około 25%).

  Zaburzenie afektywne dwubiegunowe

  Osoby z chorobą afektywną dwubiegunową, kiedyś nazywaną zaburzeniem maniakalno-depresyjnym, doświadczają epizodów depresji przeciwnych fazom maniakalnym lub hipomaniakalnym. Nasilenie objawów maniakalnych i depresyjnych, których doświadcza, będzie się różnić w zależności od kilku czynników, w tym rodzaju choroby afektywnej dwubiegunowej. Ostatnie badania sugerują, że do 2,8% dorosłych w Stanach Zjednoczonych cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową.

  Depresja okołoporodowa

  Depresja okołoporodowa to rodzaj depresji charakterystyczny dla kobiet w ciąży. Charakteryzuje się dużymi i mniejszymi epizodami depresyjnymi, które występują tylko w czasie ciąży lub w ciągu 12 miesięcy po porodzie. Ten rodzaj depresji jest również nazywany depresją poporodową, chociaż może wystąpić również w czasie ciąży. Depresja okołoporodowa dotyka mniej więcej jedną na siedem rodzących kobiet.

  PMDD

  PMDD, czyli przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne, jest ciężkim i czasami wyniszczającym typem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. PMDD powoduje ekstremalne zmiany nastroju znacznie wykraczające poza te, które są zwykle związane z tradycyjnym PMS. Depresja towarzysząca PMDD może być tak przytłaczająca, że ​​wpływa na codzienne życie i zdolność do utrzymywania relacji. Uważa się, że PMDD dotyka od 3% do 8% kobiet.

  Uporczywe zaburzenie depresyjne a duża depresja – czy istnieje różnica?

  Zarówno duże zaburzenie depresyjne (MDD), jak i uporczywe zaburzenie depresyjne (PDD) mogą mieć poważny, a czasem szkodliwy wpływ na życie danej osoby. Obie diagnozy mają wiele wspólnych objawów. Kluczową różnicą między tymi dwoma stanami jest czas trwania objawów. Aby lekarz lub pracownik służby zdrowia psychicznego mógł zdiagnozować PDD u osoby dorosłej, objawy muszą utrzymywać się przez co najmniej dwa lata. Rozpoznanie MDD wymaga utrzymywania się objawów przez co najmniej dwa miesiące.

  Kolejną różnicą między MDD a PDD jest potencjalna przyczyna choroby. Chociaż badania nad przyczynami zarówno MDD, jak i PDD nadal trwają, naukowcy uważają, że przyczyniają się do tego czynniki, takie jak genetyka, biologia i środowisko. Oba stany wpływają również na strukturę mózgu i produkcję neuroprzekaźników w mózgu. Jednak określone regiony mózgu i wpływ neuroprzekaźników różnią się między MDD i PDD.

  Leczenie MDD i PDD

  Leczenie MDD i PDD przebiega zgodnie z tym samym ogólnym planem. Najbardziej odpowiedni plan leczenia to taki, który został opracowany na podstawie konkretnych potrzeb i objawów. Większość programów terapeutycznych obejmuje połączenie terapii (psychoterapii) i leków.

  Duże zaburzenie depresyjne i uporczywe zaburzenie depresyjne to dwa rodzaje depresji, które mają wiele wspólnych objawów, przyczyn i metod leczenia. Krytyczną różnicą między tymi dwiema diagnozami jest czas trwania objawów depresyjnych. Najskuteczniejsze programy leczenia obejmują wieloaspektowe podejście, zaprojektowane w unikalny sposób z uwzględnieniem konkretnych objawów i ich nasilenia.

  Kiedy depresja jest ciężka, a leki nie pomagają, istnieje inna opcja. Terapia elektrowstrząsami (ECT) jest skuteczną metodą leczenia osób z wyniszczającymi problemami ze zdrowiem psychicznym. EW jest uważana za najlepszą dostępną metodę leczenia ciężkiej depresji, oferującą długoterminowe leczenie ratujące życie.

  Kluczowe dania na wynos:

  • EW to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia poważnych zaburzeń psychicznych.
  • Zabiegi są wykonywane przez psychiatrę, anestezjologa i pielęgniarkę leczniczą i muszą być wykonywane w szpitalu lub ośrodku chirurgii jednego dnia.
  • Samo leczenie EW jest szybkie, z niskoimpulsowym wstrząsem elektrycznym do mózgu, wywołującym napad trwający 30–90 sekund.
  • Zabiegi są powtarzalne, zwykle rozpoczynają się 3 razy w tygodniu przez 2 tygodnie, a następnie zmniejszają się, z ciągłą kontynuacją, jeśli/kiedy (jedna z nich) jest potrzebna.
  • W całym kraju brakuje placówek leczniczych, zwłaszcza na obszarach wiejskich, a podróże często stanowią problem.

  Historia leczenia elektrowstrząsami

  Leczenie EW rozpoczęło się w połowie lat trzydziestych XX wieku i od tego czasu jest stosowane w leczeniu psychozy, ciężkiej depresji i osłabiającego lęku. Fala uderzeniowa jest podawana do pewnych obszarów mózgu i zasadniczo „ponownie uruchamia” neuroprzekaźniki, tworząc nowe ścieżki myślowe i ulgę w wyzwaniach związanych ze zdrowiem psychicznym.

  Pomysł na to leczenie zrodził się, gdy lekarz zauważył, że u pacjenta psychotycznego z padaczką może wystąpić zmiana nastroju i zachowania po wystąpieniu napadu. W 1938 roku włoski neurolog Ugo Cerletti i jego kolega psychiatra Lucino Bini zbudowali pierwsze urządzenie EW . Dostarczył impulsy elektryczne do płata czołowego mózgu, aby wywołać napad. Leczenie zakończyło się wielkim sukcesem, złagodziło objawy psychotyczne schizofrenicznego pacjenta i zostali nominowani do Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Na początku lat czterdziestych leczenie EW było stosowane w każdym większym mieście na świecie, skutecznie lecząc osoby z poważnymi zaburzeniami zdrowia psychicznego.

  Jakie warunki leczy EW?

  • Ciężka depresja.
  • Myśli samobójcze.
  • Schizofrenia.
  • Choroba afektywna dwubiegunowa w fazie maniakalnej.
  • Katatonia.

  Pacjenci z trudnymi do leczenia schorzeniami psychicznymi, którzy nie mogą przyjmować leków psychiatrycznych lub nie reagują na nie, są kierowani przez swojego lekarza lub psychiatrę do ośrodka leczenia neuropsychiatrycznego. Psychiatrzy specjalizujący się w leczeniu elektrowstrząsów oceniają pacjenta i upewniają się, że przed leczeniem zostały zakończone badania, w tym badanie fizykalne, EKG, prześwietlenie klatki piersiowej i badanie krwi.

  EW to bezpieczna i ratująca życie metoda leczenia osób z wyniszczającymi objawami psychiatrycznymi; to najskuteczniejsza doraźna terapia depresji, gdy same leki nie wystarczają. Jednak nie jest to lekarstwo i często jest potrzebne w dłuższej perspektywie, aby kontrolować trwające objawy depresji, lęku i psychozy.

  Dzisiejsza EW to najnowocześniejsza terapia

  Pojawienie się premedykacji pacjentów za pomocą środków znieczulających i zwiotczających mięśnie przyniosło „zmodyfikowane leczenie”; znacznie łatwiejszy i bezpieczniejszy sposób na terapię elektrowstrząsową. Ten rodzaj nowoczesnego leczenia wymaga obecności anestezjologa, psychiatry i pielęgniarki podczas zabiegu. Znieczulenie ogólne i środek zwiotczający mięśnie podaje się we wstrzyknięciu dożylnym, dzięki czemu pacjent śpi i jest zrelaksowany podczas leczenia. Podczas snu niskie napięcie elektryczne jest dostarczane do mózgu przez 30–90 sekund, wywołując napad padaczkowy. Po zakończeniu terapii pacjent jest obserwowany na sali pooperacyjnej przez 20–30 minut, a po wybudzeniu otrzymuje coś do jedzenia i picia, po czym jest wypisywany do domu.

  W dniu zabiegu pacjenci nie są w stanie samodzielnie prowadzić pojazdów, ponieważ otrzymują znieczulenie ogólne. Mogą mieć krótkotrwałą utratę pamięci i dezorientację z powodu leków, ale mogą powrócić do normalnych czynności w ciągu jednego dnia. Wiele osób prowadzi aktywne, niezależne życie podczas leczenia EW.

  Co dzieje się z mózgiem podczas EW

  Chociaż działanie prądu elektrycznego na mózg nie jest w pełni zrozumiałe, wiadomo, że zachodzące zmiany chemiczne pozytywnie wpływają na osłabiające objawy choroby psychicznej.

  Contents